Siyatik

Siyatik Tedavisi

Siyatik sinir lomber (alt) omurgada siyatik sinir sıkışması neden olur.Siyatik sinir, vücuttaki en büyük tek sinirdir. Lomber omurgada başlar ve kalçanın içinden aşağıya doğru ve ayağın içine doğru ilerler. Siyatik sinirin kökü omuriliğin çıkışında sıkıştırıldığında, belirtiler sinirin tüm uzunluğu boyunca yayılabilir.Siyatik

Bir sinir kökünün sıkıştırılması için teknik terim radikülopati’dir . Siyatik bir tür radikülopatidir.

Siyatik en sık görülen bir herniasyon diski, omurgada kemik çıkıntısı veya omurganın daralması (spinal stenoz) sinirin bir kısmını sıkıştırdığı zaman ortaya çıkar. Bu, iltihaplanma, ağrı ve etkilenen bacakta genellikle bir miktar uyuşmaya neden olur.

​Siyatik hakkında bilmeniz gerekenler

Alt (lomber) omurganızdan kalçalarınıza ve bacağınızın arkasından yayılan ağrı siyatikin ayırt edici özelliğidir. Sinir yolu boyunca neredeyse her yerde rahatsızlık hissedebilirsiniz, ancak özellikle belinizin alt kısmından kalça ve baldırınızın arkasına doğru bir yol izlemeniz olasıdır.

Siyatik yaygın belirtileri şunlardır:

 • Siyatik genellikle vücudun bir tarafını etkiler.
 • Siyatik sinir sıkışmasından kaynaklanan ağrı, sıkıcı, keskin, yanık hissi yaratabilir veya kalçada başlayan ve uyluğun veya bacağın arka tarafına  veya yanına doğru ilerleyen aralıklı atış ağrısına neden olabilir.
 • Siyatik diz altında uzanır ve ayaklarda hissedilebilir.
 • Bazen siyatik sinir sıkışması belirtileri arasında karıncalanma ve uyuşukluk bulunur.
 • Oturma ve ayağa kalkmaya çalışma esnasında acı verir ve hareketi kısıtlayabilir.
 • Öksürme ve hapşırma ağrıyı şiddetlendirebilir.

Siyatik yaygın bir problemdir ve omurga uzmanı tarafından değerlendirilmesini gerektirebilecek lomber omurga bozukluğunun olası bir semptomudur. 

Bazı insanlar da etkilenen bacak veya ayaklarda uyuşma, karıncalanma veya kas güçsüzlüğü var. Bacağınızın bir kısmında ve uyuşukluğun başka bir bölümünde ağrı olabilir.

Risk faktörleri

Siyatik için risk faktörleri şunlardır:

Bazı lomber (bel ağrısı) omurga bozuklukları siyatik semptomlarına neden olabilir veya katkıda bulunabilir ve şunları içerir:
 • Fıtık diskler lomber omurgada siyatiğin en sık nedenidir.
 • Lomber spinal stenoz , disk dejenerasyonu veya faset artriti nedeniyle bir ya da daha fazla nöral pasajın daralmasıdır. Siyatik sinir bu değişikliklerin bir sonucu olarak çarpışabilir.
 • Isthmic spondylolisthesis , genellikle 5. lomber vertebrada (L5) bir stres kırığından kaynaklanır. Disk alanı çökmesiyle birleşen kırık, omurganın birinci sakral segmentte (S1) ileri kaymasına izin verebilir. Kayma, L5 sinir kökü omurgadan ayrılırken sıkışır.
 • Spinal tümörler ve enfeksiyonlar siyatik sinirleri sıkıştıran diğer bozukluklardır, ancak bu nadirdir.
 • Dejeneratif disk hastalığı. Bel fıtığı ve kemik spası gibi omurgada yaşa bağlı değişiklikler siyatiğin en sık görülen nedenleridir.
 • Obezite. Omurganızdaki stresi artırarak, aşırı vücut ağırlığı siyatik tetikleyen spinal değişikliklere katkıda bulunabilir.
 • Meslek. Sırtınızı bükmenizi, ağır yükler taşımanızı veya uzun süreler boyunca bir motorlu taşıt sürmenizi gerektiren bir iş, siyatikte bir rol oynayabilir, ancak bu bağlantının kesin bir kanıtı yoktur.
 • Uzun süreli oturma. Uzun süreler boyunca oturan ya da sedanter bir yaşam tarzı olan insanlar, siyatik geliştirme konusunda aktif insanlardan daha fazladır.
 • Diyabet. Vücudunuzun kan şekerini kullanma şeklini etkileyen bu rahatsızlık, sinir hasarı riskinizi artırır.

Siyatiği önleme

Siyatik önlemek her zaman mümkün değildir ve durum tekrarlayabilir. Aşağıdakiler, sırtınızı korumada önemli bir rol oynayabilir:

 • Düzenli egzersiz. Sırtınızı kuvvetli tutmak için, çekirdekli kaslarınızdaki özel bölgelere dikkat edin – karın ve sırtınızdaki kaslar, uygun duruş ve hizalama için gerekli olan. Belirli etkinlik önerileriniz için doktorunuza danışın.
 • Oturduğunuzda uygun duruşunuzu koruyun. İyi alt sırt desteği, kolçaklar ve döner tabana sahip bir koltuk seçin. Normal eğrisini korumak için sırtınızın küçük kısmına bir yastık veya rulo havlu yerleştirmeyi düşünün. Dizlerini ve kalça seviyesini koru.
 • İyi vücut mekaniği kullanın. Uzun süreler için ayakta durursanız, zaman zaman bir tabure veya küçük bir kutuya bir ayak dinlendirin. Ağır bir şeyi kaldırdığınızda, alt ekstremitelerinizi yapmasını sağlayın. Düz yukarı aşağı hareket et. Sırtınızı düz tutun ve sadece dizlerde bükün. Yükü vücudunuza yakın tutunuz. Aynı anda kaldırma ve bükmekten kaçının. Nesne ağır veya garip ise bir kaldırma ortağı bulun.

Siyatik sinir sıkışması çoğu zaman 30-45 dakika süren Fizik tedavi,  manuel terapi, fiziktedavi teknikleri kullanılarak tedavi etmektediyiz..!

error: Sağ Tuş Engellendi!!