Manuel Terapi

Manuel Terapi Can Aldı

Manuel Terapi Yaptırırken Bir daha Düşünün

Manuel Terapi Nedir?

Elleri kullanarak omurganın hareket sistemini en üst düzeyde ağrısız hareket ettirmek ve postural dengeyi sağlamak için yapılan  mobilizasyon ve manüplasyon tekniklerine manuel terapi denir.

Katie’nin ölümü trajik bir şok olarak geldi; Model ve sosyal medya fenomeni Katie may (34 yaşında) geçirdiği felcin kurbanı olan May’in vefatı ailesini yasa boğdu.

Uzmanlar Katie May’in boynundaki bir arterin yırtılıp, felç geçirmesine neden olan bir kiropraktik manipülasyon tedavisi sonucu öldüğünü bildiriyor  . Los Angeles Coroner Ofisi’nden bir sözcü, yırtığın Katie May’ın beynine giden kan akışını kesintiye uğrattığını açıkladı.

Katie felç geçirmeden bir hafta önce Los Angeles’taki fotoğraf çekimi sırasında yere düştü ve boyun incinmesi sebebiyle hastaneye kaldırıldı. Yapılan değerlendirmeden sonra aynı gün taburcu edildi. Ağrılara daha fazla dayanamayan Katie May’in  kayroprakti uzmanını ziyaret ettiği sosyal medyada yaptığı paylaşımından anlaşıldı. Kayropraktik tedavi sırasında , uygulayıcının, omurga boyunca belirli noktalarda manuel tedavi uygulaması gerçekleştirdi.  uzmanın yanlış müdahalesi sonucu oluşan atardamar yırtılması nedeniyle hayatını kaybettiği ortaya çıktı.

Çok Nadir de olsa “Kayropraktik ve allopatik tıp mesleklerinde servikal (boyun) omurga manipülasyonunun ciddi yaralanma veya ölümle sonuçlanabileceği bilinmektedir”

Felç , kayropraktik manipulasyonların en ciddi komplikasyonu olabilir,  olası diğer olumsuz etkileri kas,  sinir, damar  gerilmeleri, disk hasarı ve kırıklardır.

Ülkemizde çok sık görülen sağlık sorunlarından biride Fıtık rahatsızlığı. Özellikle bel ve boyun fıtığı tedavisinde ameliyata alternatif olarak sık sık kullanılan manuel terapi yöntemi değim yerindeyse merdiven altı uygulayıcılarının yeni mesleği haline geldi. Bel çekerek fıtığı tedavi ettiğini iddia eden uygulayıcılar internet ortamında izledikleri videoları tatbik ederek bilinçsizce manuel terapi uygulamarı yapmakta. Ancak Uzmanlar uyarıyor; Fizyoterapistlerin dahi uzun eğitimler alarak uyguladıkları bu yöntemleri hastanın mr sonuçlarına bakmadan, her fıtık hastasına aynı şiddetle uygulayan kişiler felç olmanıza neden olabilir.

Herhangi bir tedavi uygulamadan önce uzman ile uygulanacak tedavinin riskleri ve beklenen sonuçları ilgili bir konuşma yapın. Hatta uzmanın gerekli eğitimleri alıp almadığını tecrübelerini mutlaka sorgulamayı ihmal etmeyin.

alıntı: www.sı.com

İlginizi Çekebilir

Fıtık Egzersizleri

Fıtık Tedavi Sonrası Önerilen Egzersizler Yapılan araştırmalar sonucunda, yetişkinlerin %80’i yaşamlarının bir bölümünde bel, boyun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Sağ Tuş Engellendi!!