Kulunç

KulunçKulunç

 Kulunç Tedavisi

Vücudumuzdaki farklı bölgelerinde görülebilen ve oldukça sıkıntı yaratan bir rahatsızlıktır. Kulunç ağrıyı da beraberinde getirmektedir. Aniden birdenbire oluşmakla birlikte sıklıkla tekrarlayan süreçlerde de oluşabilmektedir.

Herkesin yaşantısında karşılaştığı kulunç tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır bu sebepten endişe edilecek bir durum değildir. Genellikle de boyun ve sırt ağrısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Yine vücudumuzun her yerinde farklı şekillerde kendisini hissettirir.

Tüm gün bilgisayarınızın klavyesine eğilmiş bir şekilde çalışıyorsunuz ve boynunuzda gerginlik hissedebilirsiniz. Spordan sonra ya da yanlış pozisyonda uzun süre oturmak da sırtınızda baskı oluşturacaktır.
Ağrıyan kaslar genelde dinlenme ile geçen bir ya da iki günün sonunda gevşer. Ama eğer tekrar eden kas ağrıları yaşıyorsanız-özellikle boyun, omuz ve sırtınızda- ve parmağınızla ağrıyan yeri tam olarak bulabiliyorsanız, bir kuluncunuz olabilir.

Adele içinde sert düğümcükler (nodüller) ve şeritlerdir. Aslında uzmanlara göre kulunç, gerilim sonucu kasılmış kasların gevşememesi olarak da adlandırılır. Kulunç ağrısının en önemli özelliği tetik noktasının olmasıdır. Ve bu bölge de oldukça ağrılıdır. Hafif egzersizler yapılarak ağrı azaltılabilir.

Kulunç Nedenleri

Alışmayan kasların hareket yeteneğinin azalması, Bölgedeki kaslara aşırı yüklenme, psikolojik gerilimler, soğuk algın­lığı, kötü duruş alışkanlıkları, servikal (omur arası) rahatsızlık olabilmektedir.​

Kuluncun bulunması

Kulunçlar düğüm olmuş ve gevşeyemeyen kas düğümleridir. Bu noktalar genellikle boyundan başlayarak omuzunuz ve sırtınızda oluşur.
Bir kas üzerinde birbirinden yalnızca birkaç santim uzakta pek çok kulunç bulunabilir. Genellikle kuluncun üzerine geldiğinizde halat gibi gergin ve yoğun bir kas dokusu hissedersiniz. Bastırdığınızda ise o kas bölgesine acı yayılır.

Fıtık yada Donuk Omuz problemi olan hastalar kimi zaman bu rahatsızlıkları kulunç ile karıştırmaktadır. En iyi teşhis doktor tarafından konulandır.

Kulunç Tedavisi

Kulunç ağrısı, tetik nokta denen bazı bölgelerde daha fazla duyulur. Tetik noktaya basmakla ağrı artar. Hareketsizlikle de ağrı artar. Hafif egzersizle ağrı azalır, ağır egzersizle artar.

Kuluncun ağrı dışında hiçbir tehlikesi ve zararı yoktur. Hastaların bu yönden rahat olması gerekir. Kulunç tedavisi, lokal sıcak uygulaması, sinir ve kas gevşetici medical kremlerle Sırt bölgesinden başlayıp boyun bölgesine kadar yapılan Derin doku masajı, Manuel terapi ve İnfraruj uygulaması ile tek seansta tedavi ediyoruz.

error: Sağ Tuş Engellendi!!