Açık cerrahi veya laparoskop ile ameliyat genellikle kasık fıtığını tedavi etmeye yeterlidir.

Açık ameliyat

Cerrahınız ameliyat sırasında sizi uyutmak için sizi genel anestezi altına sokacak ve böylece herhangi bir acı hissetmeyeceksiniz. Fıtık az ise lokal anestezi kullanmaya karar verebilirler. Bu durumda, prosedür için uyanık olacaksınız, ancak ağrıyı uyuşturacak ve rahatlamanıza yardımcı olacak ilaçlar alacaksınız.

Cerrahınız bir kesi açarak kask fıtığını saptar ve çevreleyen dokulardan ayırır. Sonra fıtık dokuları karnınızdaki yerine doğru iter.

Dikişler yırtığı kapatacak ve zayıf karın kaslarını güçlendirecektir. Muhtemelen, cerrahınız karın dokularını güçlendirmek ve başka bir fıtık riskini azaltmak için ağ işlemi uygulayacaktır.

Ağ kullanılmaması, gelecekte fıtık alma olasılığını önemli ölçüde artıracaktır.

Laparoskopi

Laparoskopi , kasık fıtığının küçük ve erişilmesi kolay olduğu evrede kullanılır. Bu yöntem düzenli ameliyattan daha küçük izler bırakır ve iyileşme süresi daha hızlıdır.

Doktorunuz muhtemelen ameliyattan yaklaşık bir saat sonra kalkmanızı tavsiye edecektir. Erkekler bazen ameliyatı izleyen saatlerde idrar yapmakta  güçlük çeker, ancak bir kateter yardımcı olabilir. Kateter, idrarı mesaneden boşaltan bir tüpdür.

Kasık fıtığı onarımı genellikle ayak tedavi prosedürüdür. Bu, ameliyatla aynı gün eve gidebileceğiniz anlamına gelir. Ancak, komplikasyonlar varsa, çözülene kadar hastanede kalmanız gerekebilir.

Açık ameliyat varsa, tam iyileşme için altı hafta kadar zaman geçmesi gerekebilir. Laparoskopi ile muhtemelen birkaç gün içinde normal aktivitelerinize geri dönebileceksiniz.