Fıtık Tedavi

Fıtık Egzersizleri

Fıtık Tedavi Sonrası Önerilen Egzersizler

Yapılan araştırmalar sonucunda, yetişkinlerin %80’i yaşamlarının bir bölümünde bel, boyun ve sırt ağrısı çekiyor. Yanlış yapılan bazı fiziksel hareketler fıtık oluşumuna sebep olabiliyor. Hareketsizlik, uzun saatler boyunca bilgisayar karşısında yanlış oturma pozisyonları, aşırı kilo gibi etkenler bel ve boyun kaslarını zayıflatabiliyor. Eşyaları çekme veya itme, ağır kaldırma, uzun süre ayakta durma, zorlayıcı ve yanlış hareketler, bel ve boyun fıtığına yol açabiliyor. Sanayileşmenin yoğun olduğu ülkelerde bel ve boyun ağrısı en çok görülen ikinci rahatsızlıktır. 45 yaş altı çalışan bireyler arasında en çok görülen sakatlık sebebidir. Bel ve boyun ağrılarının gelişme oranı, 55 yaşına doğru ilerlemektedir. Egzersizler, birçok rahatsızlığa iyi geldiği gibi bel, boyun ve sırt fıtığı gibi hastalıklarda da çok önemlidir.  Fıtığı olanlar bu rahatsızlığa tekrar yakalanmamak için, o bölgeyi güçlendirmek durumundadır aksi halde rahatsızlık tekrarlayacakdır.

Aşağıdaki uyarıları incelemeden ve fıtık tedavinizi gerçekleştiren fizyoterapist önermeden fiziksel egzersize başlamayın:

  • Her hareketler acı ve ağrı veriyorsa devam etmeyin. Vertebral disk kaybı herhangi bir yönde meydana geldiğinde, bazı egzersizler ağrıya eşlik etmeyebilir, diğerleri ise dayanılmaz acıya neden olur.

Acıyı veren egzersizler yapmamalısınız. Fıtık Tedavisin başlangıcından bir süre sonra, daha önce ağrıya sebep olan egzersizlere geri dönün. dikkat etmeniz gereken hususlar;

  • İlk olarak, omurga etrafında kası güçlendirip korse görevi görmesini sağlayın. Omurgaya çok fazla “yük” bindirecek egzersizleri son aşamaya bırakın;
  • Atlamayı, keskin darbeleri ve güçlü sarsıntı içeren egzersizleri yapmayın;
  • Doğru egzersizi seçtiğinizde, gündüz mümkün olduğunca sık yapın;
  • Bölgelere Minimum yük ve hareketlerin hafif sıklık ile başlayın ve daha sonra yavaş yavaş ritim yükseltin;
  • “keskin” hareketlerden kaçının.

Fıtık Tedavi sonrası önerilen bölgesel egzersizler;

 

Not: Uzmanımıza danışmadan bu hareketleri yapmamanızı öneririz. Bel ve boyun fıtığı iseniz asla bu hareketleri yapmanızı önermeyiz. Önce uzmanımıza danışın ve hangi hareketleri yapmanızı önerirse, ona göre uygulamasına geçebilirsiniz. Aksi Halde Fıtığınıza zarar verebilir hatta ilerlemesine yol açabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Manuel Terapi Can Aldı

Manuel Terapi Yaptırırken Bir daha Düşünün Manuel Terapi Nedir? Elleri kullanarak omurganın hareket sistemini en …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Sağ Tuş Engellendi!!