Boyun Fıtığı

Boyun fıtığı

Boyun Fıtığı Tedavisi

Boyun Fıtığı Nedir?

Boyun bölgesi (Cervical) omurları arasında oluşan fıtığa Boyun Fıtığı denir. Boyun Fıtığı C2-3, C3-4, C4-5, C5-6, C6-7. omurların arasında oluşmuş olduğu ifade edilir.C1-2 arasında disk bulunmadığından, bu bölgede fıtık oluşmaz. C2’den itibaren C7’ye kadar herhangi iki omur arasında boyun fıtığı gelişebilir:

Boyun Fıtığı Belirtileri;

Boyun Fıtığı olan Hastalar tek taraflı koluna doğru yayılan bir ağrıdan şikayet ederler. Ağrı parmak uçlarına kadar yayılır ve uyuşma ile beraber olabilir. Ağrının yayıldığı kolda kuvvet kaybı olabilir. Hastalar ellerine aldıkları ağır cisimleri yere düşürmekten şikayet ederler. Ağrı özellikle gece uykuda aşırı derecede artar. Eğer bası daha da ilerlerse yürüme güçlüğü ve dengesizlik de oluşur. Kişi idrarını ve dışkısını tutamaz hale gelir.
Bazen hiç bir belirti vermeyebilir veya zorlamayla beraber sadece boyun ağrısı yapabilir.

 

Boyun fıtığı kimlerde görülür?

Boyun fıtığı; yapısal özelliklere, genetik faktörlere ve sigara kullanımına bağlı olarak görülebilir.
Özellikle genç yaşlarda sigara kullanımında bulunan kişilerde boyun yapısının kısa sürede bozulduğunun gözlemlendiğini söyleyen doktorlar, sigara kullanımına başladıktan sonra 5 yıl içerisinde boyun fıtığı vakalarıyla karşılaştıklarını belirtiyorlar.

Boyun fıtığı sonradan gelişen bir hastalık olduğu gibi genetiğe de bağlı bir hastalıktır. Ailede boyun fıtığı vakaları varsa diğer kişilerin boyun fıtığı olma riski fazla oluyor. Bu kişilerin yastık seçimlerinde dikkatli olması, ortopedik yastık tercih etmeleri gerekiyor.

Boyun fıtığı yapısal özelliklere bağlı da ortaya çıkabiliyor. Boynu uzun ve ince olan kişiler, boynu kısa olan kişilere oranla daha fazla risk altındadır. Bunun nedeni ise uzun ve ince boyuna sahip olan kişilerin kas yapılarının daha zayıf olmasıdır.

Boyun Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır? 

Boyun fıtığı tedavisi eğer hastalık  son safaya gelmemişse fizyoterapistimizin yapmış olduğu fizik tedavi, tıbbı masaj, Manuel terapi ve groston tekniğiyle ameliyatsız olarak tedavi edilir. Ancak boyun ve kol ağrıları ilaç ve fizik tedaviye rağmen geçmiyorsa, hastaların kollarında uyuşukluk, kuvvet azlığı varsa hasta ameliyatla tedavi edilmesi gerekebilir.

Merkezimizde bir çok boyun fıtığı hastası ameliyata gerek kalmadan tedavi edilmiştir.

 

error: Sağ Tuş Engellendi!!