Bel Fıtığı Egzersizleri

Bel Fıtığı Egzersizleri

Fıtık egzersileri için Uyarı:

Bu egzersizleri fıtık tedavisi olduktan sonra yapmanızı öneriyoruz. Aksi halde omurgaya baskı olacağından fıtığın ilerlemesine neden olabilir.

1.Öncelikle sırt üstü yatın ve başınızın altına yastık koymayın

fıtık tedavi

2. Bacaklarınızın arasına Yastık koyup baskı uygulayın

fıtık tedavi

3. Ellerinizi ,içi yere bakacak şekilde koyup kalçanızı kaldırın ve 3 saniye kadar bu pozisyonda kalın. bu egzersiz 15 tekrar yapılacak.

fıtık tedavi

4.Elinizi resimde görüldüğü gibi havlu vb. alın. Ayak altından geçirip tutun sonra ayağınızı havlu ile destekleyerek 45 derecelik acı alacak şekilde kaldırın. Her iki bacak 15 defa olmak üzere bu pozisyonu tekrarlayın.

fıtık tedavi

5. Kollarınızı yanlara bırakın ve Bacaklarınızı, ayak topuklarınız kalçanıza değecek kadar kendinize çekin. Daha sonra her iki bacağınıza iki yöne 15 defa hareket ettirin. Bel esnekliği için Faydalı bir egzersizdir

fıtık tedavi

6.Yürüyüş (ideal olarak günde 45 dakika) omurga arasındaki etkileşimi artırır. Fıtıkları kısmen yerleşik yaşam tarzımızdan kaynaklanmakta olduğunu unutmayın ve fırsat buldukca yürümeye özen gösterin.

7.Bol bol sırt üstü yüzmek bel kaslarının güçlenmesin de etkili rol oynamaktadır.

Fıtık tedavide egzersizin yeri;

Yapılan araştırmalar sonucunda, yetişkinlerin %80’i yaşamlarının bir bölümünde bel, boyun ve sırt ağrısı çekiyor. Yanlış yapılan bazı fiziksel hareketler, fıtığına sebep olabiliyor.

Hareketsizlik, uzun saatler boyunca bilgisayar karşısında yanlış oturma pozisyonları, aşırı kilo gibi etkenler bel ve boyun kaslarını zayıflatabiliyor. Eşyaları çekme veya itme, ağır kaldırma, uzun süre ayakta durma, zorlayıcı ve yanlış hareketler, bel ve boyun fıtığına yol açabiliyor.

Sanayileşmenin yoğun olduğu ülkelerde bel ve boyun ağrısı en çok görülen ikinci rahatsızlıktır. 45 yaş altı çalışan bireyler arasında en çok görülen sakatlık sebebidir. Bel ve boyun ağrılarının gelişme oranı, 55 yaşına doğru ilerlemektedir.

Egzersizler, birçok rahatsızlığa iyi geldiği gibi bel, boyun ve sırt fıtığı gibi hastalıklarda da çok önemlidir.  Fıtığı olanlar bu rahatsızlığa tekrar yakalanmamak için, o bölgeyi güçlendirmek durumundadır aksi halde rahatsızlık tekrarlayacakdır.

Aşağıdaki uyarıları inceleyene kadar fiziksel egzersize başlamayın:

  • Her hareketler acı ve ağrı veriyorsa devam etmeyin. Vertebral disk kaybı herhangi bir yönde meydana geldiğinde, bazı egzersizler ağrıya eşlik etmeyebilir, diğerleri ise dayanılmaz acıya neden olur.

Acıyı getiren egzersizler yapmamalısınız. Tedavinin başlangıcından bir süre sonra, daha önce ağrıya sebep olan egzersizlere geri dönün. dikkat etmeniz gereken hususlar;

  • İlk olarak, omurga etrafında kası güçlendirip korse görevi görmesini sağlayın. Omurgaya çok fazla “yük” bindirecek egzersizleri son aşamaya bırakın;
  • Atlamayı, keskin darbeleri ve güçlü sarsıntı içeren egzersizleri yapmayın;
  • Doğru egzersizi seçtiğinizde, gündüz mümkün olduğunca sık yapın;
  • Bölgelere Minimum yük ve hareketlerin hafif sıklık ile başlayın ve daha sonra yavaş yavaş ritim yükseltin;
  • “keskin” hareketlerden kaçının.

“Sağlıklı günler dileriz”

error: Sağ Tuş Engellendi!!