Bel düzleşmesi

Bel Düzleşmesi ve Tedavisi

Bel düzleşmesi bel bölgesinde oluşan hasarlar ve belin korunmaması durumunda Manuel Terapi, medikal tedavi

ve Egzersizler ile düzeltilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Omurga doğal yapısında bel bölgesinde hafif bir eğiklik bulunur. Hatalı egzersizler, ters ve ani hareketler, hatalı bir şekilde ağır yük kaldırma bel bölgesinde bulunan doğal eğriliği hasara uğratarak belin düzleşmesine yol açar. Bel düzleşmesi olan hastalarda, normal lomber kavisi kaybolarak omurga dengesizliğine neden olur. Hastanın kafası öne doğru vücudun dışına yaslanmaya başlar  ve dik dururken sorun yaşayabilir. Bu dengesizlik kas yorgunluğuna ve ağrılara neden olabilir. Bel düzleşmesi dejeneratif disk hastalığı, lomber post laminektomi sendromu, sıkışma kırıkları, ankilozan spondilit gibi nedenlerle ortaya çıkabilir.

Bel düzleşmesinde ağrı bölgesel olarak ortaya çıkar. Bölgesel ağrının yanı sıra ani hareket etme esnasında ağrı daha da şiddetlenir. Röntgen çekilerek teşhis edilen bel düzleşmesinin tedavisinde fizik tedavi yöntemleri kullanılır.

Bel düzleşmesi sendromlu birçok hasta ameliyat yapılmadan tedavi edilebilir. Tedavide ilk olarak aerobik, ağırlık kaldırma egzersizi ve çekirdek kasları güçlendirmeyi içeren uygun bir egzersiz planı içerir.

Yapısal problemleri olan veya ciddi eğriliği olan bazı hastalarda nihai olarak cerrahi rekonstrüksiyona ihtiyaç duyulabilir. Bu ameliyatının amacı, hastanın ağrısını ve spinal hizalamasını iyileştirmektir.

Fizik tedavinin ardından hastanın dikkat etmesi gerekenler şunlardır:

  • Tedavinin ardından hastalığın tekrar nüksetmemesi için doğru ve düzenli egzersiz yapılması gerekir.
  • Bel, boyun ve sırtla ilgili oluşan rahatsızlıkların en önemli nedenlerinden birisi de aşırı kilolu olmaktır. Bu nedenle bel düzleşmesi olan hastaların fizik tedaviden sonra kilo almamaya özen göstermelidir.
  • Hareket etmenin önemli olduğu kadar, dinlenmek de çok önemlidir. Bu nedenle doğru yatak ve yastık seçimi de çok önemlidir.
  • Beli destekleyerek oturmak, özellikle ofis koltuğunuzun doğru seçerek belinizin hasar görme riskini ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Doğru duruş pozisyonları öğrenilmeli. Ayakta dururken, otururken ya da eğilip doğrulurken doğru pozisyonları kullanmanız gerekir. Bu sayede belinizde hasar oluşturma riskini en aza indirirsiniz.
  • Özellikle eğilip doğrulurken belde hasar oluşmaması için dikkat edilmelidir. Bunun için eğilip doğrulurken ağırlığı her iki bacağa eşit olarak vermek gerekir. Ayrıca yük taşırken de ağırlık hem sağa hem de sola eşit olarak verilmelidir.
error: Sağ Tuş Engellendi!!